BOTOKS

Botoks nedir?

Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir proteindir. Bu protein, aslında çok uzun zamandır göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanıma girmiştir.

Botoks; orta ve derin kırışıklıkları gidermede cerrahi olmayan, kozmetik bir ürün olarak kabul edilmektedir.

2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiştir. Şu ana kadar yalnızca ABD’de bir milyon uygulama yapılmıştır.

Hangi durumlarda botoks kullanılır?

Nörolojide spastik kas problemlerinin giderilmesinde ve şaşılık gibi göz hastalıklarının tedavilerinde yıllardır uygulanmaktadır.

Kozmetik dermatolojide ise özellikle cilt kırışıklıklarının azaltılması ve bazı kişilerde daha sık olarak görülebilen aşırı terlemelerin (Hiperhidrosis) giderilmesi amaçları ile kullanılmaktadır.

Botoks kimlere uygulanabilir? Güvenli midir?

Tedavi açısından düşünülürse güvenlidir ama tedavi sonrasında basit sorunlar görülebilir. Bunların başında da kızarıklık gelir. Tedavi görenlerin bir kısmında da biraz süren baş ağrısı görülmektedir ama ilginç olan kısmı migren ve baş ağrısı tedavilerinde botox kullanılmaktadır. Tecrübesiz uygulamalar sonucunda göz kapağı sarkması gibi sorunlar görülebilir. Genel olarak herkese uygulanabilir ama hamile olanlar ve kas hastalıkları olanlar botox işlemi yaptırmamalıdır.

Botoxun Ömrü Ne Kadardır?

Uygulamanın ardından 72 saat içinde görsel açıdan kendini gösterir. Bir iki hafta içinde etkisini tam olarak göstermektedir.

Botox maddesi terleme ile atılmaktadır. Terlemelerde azar azar kaybolan madde, ortalama olarak 8 aylık bir süreçte yok olmaktadır. Yüz bölgesinde uygulama ortalama 15 dakika sürerken etkisi 6 ay boyunca sürmektedir.

Botox tedavisi genelde 3-6 aylık bir düzelme sağlar. Uygulamalar tekrarlandıkça  bu süre 8-10 aya kadar çıkabilir. 

Botox Hangi Durumlarda Uygulanır?

Distoni Rahatsızlığı: İstemsiz olarak kas kasılmalarıyla birlikte tekrar eden hareket bozukluğuna distoni adı verilir. Bu hastalık her yaştan insanda görülebilir özellikle 40 yaş üzerinde insanlarda görülme riski daha yüksektir. İlaçlarla veya cerrahi yöntemlerle tedavisi mümkündür. Günümüzde en etkili tedavi yöntemi botoxdur.
Spastisite: Aslen bir hastalık değil; belirtidir. Beyin ve omurilikte hastalık olması durumunda ortaya çıkan semptomlara spastisite denir. Kaslar üzerinde sertleşme ve kasılmalarla kendisini göstermektedir. Bu durumlarda uygulanan botoxa ilaveten sağlam bir fizik tedavi programı uygulanırsa; şikâyetlerden kısa sürede kurtulmak mümkündür. Botox bu rahatsızlığın tedavisi için son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.
Hemifasiyal Spazmlar: Yüz bölgesinde, mimiklerin oluşmasını sağlayan kasların belli aralıklarla kasılmasına hemifasyal spazm adı verilir. Öncelikle göz seğirmesi olarak başlayıp; ilerleyebilir. Botox bu rahatsızlık için tedavi yöntemi olarak tüm dünyada ilk sırada tercih edilmektedir.

 

 

Botoks nasıl etki eder?

Dinamik çizgiler, yüz ifade çizgileridir; mimik hareketleri sırasında (kaş çatma, konuşma, gülme…) cilt altındaki küçük kasların kasılmalarıyla oluşur. Bu kasların kasılması zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kırışıklıkları oluşturur. 

Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirlerdeki geçişi bloke edip "kas kasılmasını engelleyerek" buradaki derinin gerginliğini sağlar

Bu çizgiler erken dönemde botox tedavisiyle düzeltilebilir. Zamanla çizgiler derinleşir tek başına botoks tedavisi yeterli düzelmeyi sağlayamaz lazer, peeling, dolgu maddesi enjeksiyon gibi alternatif tedavilerde uygulanır.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bu tedaviyle ilgili beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Doktorunuz bu tedaviyle alacağınız sonuçları sizinle paylaşacak böylece tedavinin başarısı sağlanacaktır. Her hastanın tedavisi kendi kas yapısına ve cilt özelliklerine göre planlanır.İşlem öncesinde lokal anestezik bir krem sürülebilir.

Kişinin kas yapısı göz önüne alınarak belirlenen kırışıklık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda enjeksiyon yapılır.Tedavi genelde 10-15 dakika sürer ve uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir.İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz.Uygulamadan sonra iki hafta içinde beklenilen etki başlar.

Botoks uygulamasının günümüzde onaylı alanları
 

  • Kaş arası kırışıklık tedavisi
  • Aşırı terleme (Hiperhidroz)
  • Göz tikleri (Blefarospazm)
  • Serebral palsi
  • Servikal distoni
  • Fokal distoniler
  • Yüz felci (Hemifasyal spazm)
  • Spastisite
  • Şaşılık (Strabismus)

Botoks tedavisine erken yaşlarda mı geç yaşlarda mı başlamak daha doğrudur?

Bu tedaviye başlanamak için özel bir yaş yoktur. Kişinin kas ve cilt yapısına göre çok erken yaşlarda uygulama ihtiyacı doğabileceği gibi çok daha ileri yaşlarda bu ihtiyaç olmayabilir.

Çizgilerin yeni başladığı dönemde botoksla çok iyi sonuçlar alınırken daha oturmuş çizgilerin tedavisinde tek başına botoks yeterli olmamakta dolgu maddesi enjeksiyonu, lazer ve peeling tedavileri gerekmektedir. Bu nedenle erken başlanan tedavilerle daha başarılı ve doğal sonuçlar sağlanır.

Botox uygulamasının riskleri nelerdir?

Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır.

Uygulama bölgesinde hafif morarma ve kızarıklık, baş ağrısı, nadiren grip benzeri şikayetler olabilir. Tedavi sonrası uygulama yapılan bölge ovuşturulmamalı, baş dik tutulmalı, ağır egzersizden kaçınılmalıdır.

Aşırı Terleme Tedavisinde Botoks

El, ayak ve koltuk altı terlemeleri botoks tedavisi ile 6 aylığına ortadan kaldırılır. Öncesinde krem ile lokal olarak uyuşturulduktan sonra ter bezlerinin yoğun olduğu bölgeye yapılır.
Botoks uygulaması ağrılı mıdır? 

Enjeksiyon sırasında insülin iğnesinin ucu kullanılmaktadır. Bu nedenle acısı da oldukça az olmaktadır. Ayrıca işlem öncesinde cilde soğuk buz uygulaması yapılabilir veya anestetik krem kullanılabilir. Uygulama sonrası günlük aktiviteye devam edilebilir.