GÖZ İÇİ AKILLI LENSLER

Akıllı Lens Nedir?

Akıllı lens çok odaklı (göz içi) merceklerdir.

Her insanda gözün içinde doğal bir lens vardır ve bu lens hem saydam hem de elastiktir. Her yakına ve uzağa bakışta bu lens esnekliği sayesinde şekil değiştirerek bakılan mesafeye odaklanır. Bu sayede hem uzağı hem de yakını net görürüz.

FDA onaylı katarak cerrahinde kullanılan akıllı mercekler sayesinde hastanın gözlük ihtiyacı tamamen ortadan kalkar.

Aynı zamanda excimer lazer ile düzeltilmeyecek kadar yüksek miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurlarının tedavisinde kullanılan akıllı mercekler için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Akıllı lens’ olarak tabir edilen Trifokal mercekler adından da anlaşılacağı gibi üç odaklı merceklerdir.

Kimlere Akıllı Lens (Göz İçi Lens) Takılabilir?

40 yaşını geçmiş uzakta veya yakında ya da her ikisinde görme sorunu yaşayan ve gözlüklerinden ömür boyu kurtulmak isteyen herkes doğal olarak adaydır. Mersin park göz merkezinde Akıllı Lens takılan her göz kendi başına hem uzağı hem yakını görebilecektir. Numara artık ömür boyu ilerlemeyecektir ve gözde bir daha hiç katarakt gelişmeyecektir.

35-40 yaşından daha genç olanlarda ise göz numarası eğer lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksekse Akıllı Lens tedavisine başvurulabilir.

Daha önce göz lazer operasyonu geçirmiş kişiler de, eğer göz içi lenslerindeki deformasyon nedeniyle görme azalması, uzağı veya yakını görememe sorunu yaşıyorlarsa mersin park göz merkezinde Akıllı Lensi tercih edebilirler.

Eğer kişide katarakt varsa ve katarakt ameliyatından sonra hem uzağı hem de yakını gözlüksüz görmek istiyorsa yine Akıllı Lens ilk seçenektir.

Akıllı Lens (Göz İçi Lens) Operasyonu Nasıl Gerçekleşiyor?

Her bir göz ayrı günlerde yaklaşık 10 dakika süren bir işleme tabi tutulur. Gözler göz damlası ile uyuşturulur. Genel anestezi, bayıltma veya hastanede yatma söz konusu değildir. Tamamen ağrısız geçen operasyonda gözün içindeki lens yuvasına Akıllı Lens takılır. Ameliyat sonrası göz bandajlanır, hasta evine gider, bir gece göz bantlı kalır ve ertesi gün gözden bandaj alınır. Hasta aynı gün görmeye başlar. Birkaç gün içinde diğer göze de aynı işlemler uygulanır.

Akıllı Lensleri Neden Tercih Etmeliyiz?

*Akıllı Lensler üç odaklıdır ve yakın –orta- uzak mesafelerde net görüş sağlar.

* İleri yaştaki hastalar, gözlük kullanmadan her mesafeyi görebilir.

*Gece görüşlerinde parlama ve ışık saçılması yapmaz.

*UV koruma özelliği sayesinde gözlerinizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

*Ameliyattan bir gün sonra günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Trifokal mercekler

Katarakt hastalarında ve bazen de kataraktı olmayan yüksek gözlük numaralı hastalarda, göz içindeki merceğin çıkarılması ve yerine yapay mercek takılması ile tedavi yapılmakta. Göz içine yerleştirilen bu yapay mercek, kişinin yaşamı boyunca gözün içinde varlığını sürdürmekte.

Gözün içine tek odaklı bir mercek takıldığında hasta gözlüksüz olarak uzağı görebilir ama gözlüksüz olarak yakın okuması mümkün olmaz. Kitap, gazete okumak için yakın gözlüğü takmak zorunda kalınır. Çok odaklı mercek, yani multifokal mercek takıldığında ise, hasta gözlüksüz olarak uzağı ve yakını iyi görür ama ara mesafe, yani 40 cm ile 2 metre arasında kalan mesafe net görülemez.

Trifokal mercekler üç odaklıdır ve bu sorunu çözen merceklerdir. Bu mercek takıldığında, hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi (40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe) iyi görebilir. Mesela bilgisayar kullanırken görme kalitesi iyidir.

Katarakt ameliyatı yapılan kişilerde bu mercekler kullanabilir. Kataraktı olmayan ama yüksek numaralı gözlük takan kişilerde de, uzak ve yakın gözlükten kurtulmak için bu ameliyat yapılabilir.