PTERJİUM TEDAVİSİ

Pterjium (Kuşkanadı) Nedir?

Pterjium, halk arasında “Kuş kanadı” ismiyle bilinen gözün beyaz kısmından renkli kısmına ilerleyen bir et parçası şeklinde görülür, gözün beyaz tabakası (sklera) üzerini örten konjonktiva zarının kalınlaşıp aşırı derecede damarlanarak gözün dış merceği kornea üzerine ilerlemesi durumudur.

Pterjium kornea üzerine yürüyen fibroblastik dokudur. Bu doku genellikle ilerleme göstererek hem kozmetik görünüm bozukluğu hem de görme bozukluğuna yola açar. Piterjium başlangıçta hafif damarlı iken giderek artarak kornea dediğimiz (saydam tabaka) gözümüzün en ön tabakasına doğru uzanmaya başlar ve kornea tabakasına tutunur.

 

Pterjium Belirtileri

 • Piterjium yani gözün iç tarafında et çıkması, kaşınma, batma, gibi sorunlara yol açarken zamanla astigmata da neden olarak görmeyi bozar. Çünkü piterjium ilerledikçe korneayı kendine doğru çekerek astigmat göz bozukluğuna neden olur.
 • Devamlı değişen gözlük numaraları
 • Gözün iç tarafında et çıkması
 • Gözde kızarıklık, yanma, kaşınma, batma
 • Banyodan çıkınca gözde kızarma
 • Işığa bakamama

Pterjium Tedavi Yöntemleri

Pterjiumun tedavi etmek için cerrahi müdehale gereklidir. ”Piterjium eksizyonu ve limbakonjonktival greft uygulaması ameliyatı ” çok özellikli bir cerrahi operasyondur. Çünkü yapılacak olan tedavi etkene yönelik olarak yapılmazsa nüksler görülebilir. İyi bir cerrahi operasyon ile başarı şansı % 86-95 arasında değişir.

Pterjiumun cerrahi operasyonu çok özellikli bir cerrahi işlemdir. Piterjiumu sadece çıkarmak yetmez. Piterjium çıkarılıp o bölge bir greftle kapatılmazsa piterjiumda    %50 tekrarlama şansı vardır. Bu sebeble hastanemizde yapılan Piterjium eksziyonu ve limbakonjonktival greft uygulaması ameliyatı ve Mitomicin C dediğimiz ilaç uygulamaları büyük önem taşır.

Pterjium Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Pterjium, cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ameliyat lokal anestezi ile yaklaşık 15 dakikada gerçekleştirilir. Pterjium dokusu kornea üzerinden kesilerek alınır, konjonktiva isimli zarın geri kalan kısmı dikişle kapatılır.

İşlem öncesi göz topikal anestezik damla ile uyuşturulur. Ameliyathane şartlarında steril bir ortamda Pterjıum dokusu kornea ve konjonktivadan çıkarılır. Kornea temizlenir. Üst kapağımızın altında yedek olarak bulunan konjonktiva dokusu limbaonjonktival olarak pterjıumun boyuna uygun şekilde alınır ve çıkarılmış olan pterjıum dokusunun olduğu bölgeye doku yapıştırıcıs ile yapıştırılır.

İşlem sonrasında göz o akşam için kapatılır. Ertesi gün yapılacak kontrolde açılır.

Pterjium Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli? 

 • Ameliyat olan gözde 1 hafta batma hissi, 1 ay kadarda kızarıklık olabilir.
 • Suni göz yaşı damlası 6 ay süreyle tedaviyi desteklemek amacıyla kullanılabilir.
 • Güneş gözlüğü kullanmak pterjiumun artmasını bir miktar durdurabilir. Hasta güneş gözlüğü ile daha rahat eder.
 • Ameliyat sonrası uzak ve yakın gözlük değişimi gerekebilir. Gözlüğün değiştirilmesi en erken 1 ay sonra yapılacaktır.
 • Ameliyat olsa da olmasa da hastalarda gözlük numaralarının astigmata bağlı olarak değişeceğinden 6 ayda bir muayene edilmesi uygun olur.